Idag

Inga planerade aktiviteter

Artiklar

Aktuellt

Vi är 733 medlemmar

November förra året passerade vi 600 medlemmar, september i år gick vi över 700 medlemmar, och nu är vi 733 st!

Det är vår igen

JA, nu är den här igen, denna underbara årstid, som jag längtar efter mer än något annat. En årstid, då jag känner hur jag själv växer i kapp med blomster- och lövskott.

En årstid, som jag längtat efter sedan juni månad i fjol.

Hur längtan efter våren, fått mig att orka igenom sommarens knastertorrra solsteka, då endast närheten till badvatten fått mig att överleva. Eller hur vårlängtan fått mig att klara hösten med dess ständiga regnande, så att man tror att han däruppe - om man nu tror på honom - ständigt har alla kranar öppna, för att vi ska bli våta och förkylda.

Det är också längtan efter våren, som gör att jag kan överleva våra svenska vintrar.

Flera av mina förfäder var som sjömän ute på långa seglatser på de sju haven - men de kom alltid hem. Tänk om de istället hade träffat någon vacker flicka i ett soligt land och bosatt sig där. Då hade ju inte jag suttit här i kalla nord, utan då hade jag växt upp i något av söderns och solens länder.

Fast- å andra sidan - då hade jag ju inte fått uppleva en svensk vår - vilket jag tycker är bland det finaste man kan få njuta av.

Nu är det näst intill tjänstefel av mig, som ordförande i Autism- och Aspergerföreningen Östergötland att förhärliga våren, som jag gör här.

Samtidigt som jag njuter något alldeles extra av våren, så vet jag att många av våra medlemmar tycker att våren är ett rent helvete. Våren är för många en depressionens årstid. En årstid, då man grips allt djupare av depression och ifrågasätter de mediciner man äter - om de verkligen gör någon nytta, när man bara känner ett tryck, får svårt att andas, och bara vill fly.

Men - om vi kan hålla ut - så vet vi att det kommer andra årstider, med sina både för- och nackdelar.

Vi har tidigare frågat oss i FA-aktuellt om det finns allmänpraktiserande läkare med speciella  autismkunskaper. Vi fick då intet napp, men i  Uppsala har man utbildat en vårdcentral att speciellt ta emot personer med autism. Vore detta något för vår föreninge att arbeta med gentemot landstinget? Mejla dina synpunkter!

Vi har årsmöte den 21 mars. Du kommer väl! Bra - vi ses!

Må väl

Nu är vi 733 medlemmar i Autism- och Aspergerföreningen Östergötland!

Bli medlem du också - och stöd vår verksamhet!

Joomlas felsökningskonsoll

Session

Profilinformation

Minnesanvändning

Databasfrågor